İvazpaşa Aile Sağlığı Merkezi

 

  EKSİKSİZ KORUYUCU SAĞLIK HİZMETİ SUNMAK,

  KALİTELİ POLİKLİNİK HİZMETİ SUNMAK,

  HALKIMIZIN BU HİZMETLERE HIZLI VE KONFORLU BİR ŞEKİLDE ULAŞMASINI SAĞLAMAK

 

ÇOCUKLARDA KUSMA
Çocuklarda kusma tedavisi için ilk adım bol su vermek olmalı

Kusma kendi başına başka bir hastalığın belirtisi olabiliyor. Özellikle çocuk ve bebeklerde sık görülen kusma mide-barsak enfeksiyonları, rotavirüs gibi bir çok nedenle ortaya çıkabiliyor. Bulantı ve kusmanın sebebi ne olursa olsun başlangıç tedavisinin değişmediğini söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı ve Genetik Uzmanları, “Bulantı ve kusmanın sebebi ne olursa olsun başlangıç tedavisi genellikle hep aynıdır. Hafif yiyecekler ve bol sıvı tüketimi. Kusma sonrasında çocuğunuza verebileceğiniz en faydalı sıvı sudur” dedi.

Midedekilerin ağızdan güçlü bir şekilde püskürtülerek çıkarılması olarak tanımlanan kusmanın nedenleri saymakla bitmezken çocuklarda en sık görülme nedenleri arasında viral mide ve barsak enfeksiyonları geliyor. Çocuklarda mide barsak dışı her türlü enfeksiyon da kusma nedeni olabileceğini belirten Dr. Fatma Ela Tahmaz, özellikle farenjit ve boğaz ağrısı, beta streptokok boğaz enfeksiyonlarını en sık görülen barsak dışı kusma nedenleri olarak sıraladı.

Sık kusan bebeğe dikkat edilmeli, hastalık göstergesi olabilir!

Araba ve deniz tutması gibi iç kulak dengesi ile ilgili kusmaların da çocukları etkilediğine değinen Dr. Tahmaz, bir yaşına kadarki bebeklerde gastro-özofagial reflü denilen durumun sık rastlandığını belirterek “Beslenme sonrası gelişen bu sorun yemek borusunun mide ile olan bileşkesinde bir yetersizlik sonucu ortaya çıkar. Bu durumda mideye inen süt ve gıda tekrar yemek borusuna dönerek beslenme sonraları kusmaya neden olur” dedi.

Yüksek ateşle gelen kusma zehirlenme habercisi olabilir

Yüksek ateş ile birlikte görülen kusma vakalarının gıda zehirlenmesinin belirtisi olabileceğini söyleyen Dr. Tahmaz,  bunun dışında menenjit ve ensefalit (beyin iltihabı) gibi santral sinir sistemini tutan enfeksiyonların da kusmayla başlayabileceğini söyledi.  Kusmanın bir hastalık olmayıp çok kere bir hastalığın habercisi olduğunu anlatan Dr. Tahmaz,  “Fizyolojik kusmalar dışında, kusmanın nedeni araştırılmalı ve bunu doğuran hastalık tedavi edilmelidir” dedi.

Tedavide en önemli nokta bol sıvı alımı

Kusmanın nedenine bakılmaksızın tedavinin bol sıvı tüketimi ve hafif gıdalarla başlaması gerektiğini söyleyen Dr. Tahmaz, kusma sonrasında çocuğa verilebilecek en faydalı sıvının su olduğunu belirterek, “Çocuğunuz yiyip içtiği bir hastalık olarak kabul edilmese de

her şeyi kus uyorsa ve ishal ise su kaybına uğramış olabilir. Bu durumda hemen hekimize başvurmanız gerekir” diyor.