İvazpaşa Aile Sağlığı Merkezi

 

  EKSİKSİZ KORUYUCU SAĞLIK HİZMETİ SUNMAK,

  KALİTELİ POLİKLİNİK HİZMETİ SUNMAK,

  HALKIMIZIN BU HİZMETLERE HIZLI VE KONFORLU BİR ŞEKİLDE ULAŞMASINI SAĞLAMAK

 

GEBELİK-DOĞUMA HAZIRLIK-LOHUSALIK

Tebrikler!Artık bir anne adayısınız!


9 ay 10 günlük uzun ve keyifli bir yolculuğun başındasınız.Herkese  bu yolculuğun sonunda sağlıklı ve hayırlı bir bebek  sahibi olması  dileğimizle….

Gebelik süresi hesaplamaları hafta hafta ve trimesterlere (3 aylık dönem)  bölünerek yapılmaktadır.Gebelik   40 hafta,yani 9 ay 10 gün devam eden bir süreçtir.Hesaplamalar son adet tarihinin ilk gününden yapılmaktadır.Bu nedenle özellikle gebelik planlayan,korunmayan bir kadının son adet tarihinin ilk gününü kaydetmesi çok önemlidir.


Gebelik haftası hesabı , gebelik hesaplama yumurtlamanın adet döngüsünün (siklus) 14. gününde olduğunu var sayar.Bazı kadınlarda yumurtlama daha erken (erken yumurtlama) veya daha  geç (geç yumurtlama)  olabilir.Bu tür durumlarda daha ileri gebelik haftalarında düzeltilmiş son adet tarihi oluşturularak gebelik takibi ve hamilelik hesaplama bu düzeltilmiş tarihe göre yapılmaktadır.Bu nedenle ilk trimesterde son adet tarihi ile ultrasonografik ölçümlerin uyumlu olduğunun tespiti doğru beklenen doğum tarihini hesaplamaya olanak sağlar.


Gebelik 3 trimester halinde bölümlendirilmektedir.İlk trimester (ilk 3 aylık dönem) bebeğin organ gelişiminin başladığı ve tamamlandığı ve anne adayında gebeliğe uyumun gerçekleştiği dönemdir.İkinci trimesterde (ikinci 3 aylık dönem) bebek hızla gelişimini sürdürür.Son trimesterde (son 3 aylık dönem) ise doğuma hazırlık başlar ve doğumla sonlanır.